Koło łowieckie nr 2

O nas

"bażant"

HISTORIA KOŁA

Koło nasze nr 2 Bażant ma swoje korzenie w Kole Jeleń Przasnysz, z którego wydzieliło się w październiku 1969 roku dzieląc dzierżawione tereny. Obecnie prowadzimy gospodarkę łowiecką na dwóch obwodach. Pierwszy zakwalifikowany jako obwód leśny liczący około 8400 ha leżący głównie na terenie gminy Jednorożec i częściowo na terenie gmin Baranowo i Krasnosielc oraz drugi zakwalifikowany jako polny liczący około 4200 ha, leżący na terenie gmin Przasnysz i Czernice Borowe.W pierwszych latach istnienia w zarządzie zasiadali Leonard Sobotka, Władysław Kuskowski, Zbigniew Durski oraz Stefan Kamecki. Koledzy ci wnieśli bardzo duży wkład w rozwój Koła. Podstawą naszego budżetu były pieniądze pochodzące z odłowu i sprzedaży żywych zajęcy, których na naszym polnym obwodzie było dużo oraz dochody z prowadzonej przez Koło bażantarni.W 2003 roku nasz kolega, myśliwy Edmund Sarnowski, jeden z członków założycieli został jako pierwszy z naszego koła odznaczony medalem za Zasługi Dla Łowiectwa Okręgu Ostrołęckiego. Członkowie naszego Koła zasiadali w Okręgowej Radzie Łowieckiej: Leonard Sobotka przez dwie kadencje w latach 1981-90, Jan Sobotka w latach 2000-05 , Witold Moreń w latach 2010-15 ,oraz pełniący funkcję sekretarza ORŁ Ostrołęka Marcin Budny w kadencji po roku 2015.Koło stawiało na rozwój strzelectwa myśliwskiego, czego wynikiem były drugie miejsca drużynowo w okręgu w latach 1996 i 1997 oraz trzecie w 1999 i 2002 roku na mistrzostwach strzeleckich Kół Łowieckich Okręgu Ostrołęckiego.Indywidualnie nasz myśliwy Tadeusz Kuczyński na tych mistrzostwach był drugi w 1996 r i trzeci w 1997 r. Był także w roku 1993 trzeci w Pucharze Prezydenta Ostrołęki oraz trzykrotnie reprezentował Ostrołękę na zawodach wojewódzkich. W zawodach drużynowych poza nim występowali również Janusz Lange i Ryszard Kuskowski.W roku 2008 umieściliśmy w obu naszych łowiskach pamiątkowe kamienie z tablicami wskazującymi gospodarza łowiska.Zajęliśmy się poprawą infrastruktury łowieckiej zwiększając istotnie ilość paśników, lizawek i ambon oraz dokarmiania zimowego.

Koło otrzymało sztandar nadany na uroczystości z udziałem władz ORŁ Ostrołęka, Starosty Powiatu Przasnyskiego, Wójtów Gmin na których polujemy, księdza Kapelana Dekanatu Przasnysz, myśliwych i ich rodzin oraz społeczności lokalnej w dniu 21.08.2010r.

Dzięki dobrej polityce Koło zaczęło się rozrastać, wydatnie zwiększyliśmy ilość urządzeń łowieckich i oraz ilość pozyskiwanej zwierzyny. To pozwoliło nam w 2011 roku na zakup 15 arowej działki wraz z nieczynną zlewnią mleka w miejscowości Nakieł. Zlewnię zaadoptowaliśmy na domek myśliwski. Rok później ukończyliśmy na naszej działce budowę wiaty mogącej pomieścić przy stołach około 120 osób.

Jest ona zelektryfikowana, posiada wodę oraz plac do tańca. Celem lepszej integracji z miejscową społecznością zorganizowaliśmy przy okazji wyświęcenia naszej posiadłości wspólną biesiadę myśliwską połączoną z tańcami. Członkowie naszego Koła są posiadaczami psów myśliwskich odnoszących sukcesy. W 2014 roku reprezentując Zarząd Okręgowy PZŁ Ostrołęka na Międzynarodowym Konkursie Dzikarzy im. Juliusza Jarosza organizowanym przez Zarząd Okręgowy PZŁ Koszalin nasza drużyna w składzie: Grzegorz Tarkowski z psem ARO NUNARAK, Maciej Durski z psem BOLO WŁADCA KNIEI i Marek Milewski z psem ZBIR JEDNOROŻEC (wszystkie psy rasy Gończy Polski) wywalczyli I lokatę drużynowo, a Grzegorz Tarkowski także pierwszą indywidualnie. W następnym roku broniąc tytułu, w tym samym składzie zajęli II lokatę drużynowo, a kol. Grzegorz Tarkowski II indywidualnie. Mamy pewne osiągnięcia w dziedzinie trofeistyki. Wśród naszych kolegów dwóch posiada złotomedalowe rogacze, jeden srebrnomedalowego byka, jeden dwa brązowomedalowe byki, jeden srebrnomedalowego borsuka, jeden dwa brązowomedalowe rogacze, jeden brązowomedalowego lisa. Współpracujemy ze szkołami podstawowymi i przedszkolami w dziedzinie popularyzacji wiedzy o przyrodzie i łowiectwie. Byliśmy inicjatorami, a teraz jesteśmy współorganizatorami corocznych obchodów dnia św. Huberta składających się z Mszy św. w kościele w Węgrze a następnie spotkania myśliwych Kół Łowieckich na wspólnej kolacji. Przytoczone tu fakty obrazujące w oczywistym skrócie historię Koła, były możliwe dzięki sumiennej pracy kolegów myśliwych, mądrej współpracy z rolnikami, ze społecznością lokalną, władzami samorządowymi i administracją leśną.

Copyright Koło łowieckie nr 2 „Bażant”.
Designed by Andrzej Borkowski
OceanWP Theme